Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü’nde imzalar atıldı ek iş

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü’nde imzalar atıldı ek iş 2022

#ekiş #evdeiş #parakazanma #paketlemeişi

42 Kişi Okudu – 0 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen anlaşmada imzalar atıldı.
Bakanlık koordinasyonundaki TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında yapılan”Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Ek Çerçeve Anlaşma Protokolü”nde imzalar atıldı.
Anlaşma töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.
Bakan Işıkhan, yaptığı konuşmada, 2023-2024 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Anlaşma Protokolü’nün 9 Mayıs 2023’te imzalandığını hatırlattı. Mayıs ayındaki sözleşmeyle işçilerin en düşük ücretinin 15 bin liraya yükseltildiğini belirten Işıkhan, sözleşmenin detaylarını paylaştı.
Ayrıca, işçi konfederasyonlarının, toplu iş sözleşmelerinin ücret dönemlerine ilişkin takvim farklılıklarından dolayı yeni bir ek protokol talebi ilettiğini ifade etti. Işıkhan, yeni protokolle, ocak 2024’te yapılan ücret artışından henüz yararlanmamış kamu işçilerinin de faydalanmasını sağladıklarını belirtti. Ayrıca, yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde benzer farklılıkların olmaması için tarihin 1 Ocak 2025 olarak belirlendiğini duyurdu.
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çalışma hayatının gündemindeki vergi ve taşeron konularına vurgu yaptı. Taşeronların taleplerine dikkat çeken Atalay, yapılan imzanın önemine işaret etti.
HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan da ek protokol sürecinin başarılı sonuçlandığını vurgulayarak, yapılan uzlaşmanın önemine değindi.
Törende, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan ve TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay ile HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan ile kamu işçilerini ilgilendiren sözleşmenin ek protokolünü imzaladılar.

Yorum yapın